close
close

Latest Post

What investors need to know Sports Memories: Legion baseball team wins games – Albert Lea Tribune
How to watch the last day of Olympic qualification

All times Eastern

Compact fluorescent lamp
Week 4
Hamilton Tiger-Cats at Ottawa Redblacks – TSN1/TSN3/CBS Sports Network, 7 p.m.

CONMEBOL Copa America
Group stage – Matchday 3 (Simultaneous matches)
Group B, State Farm Stadium, Glendale, AZ
Announcers — Fox: JP Dellacamera/Cobi Jones/Dr. Joe Machnik (rules)
Mexico vs. Ecuador – Fox/Univision/TUDN, 8 p.m.

Group B, Q2 Stadium, Austin, TX
Announcers — FS1: Luis Omar Tapia/Maurice Edu//Dr. Joe Machnik (rules)
Jamaica vs. Venezuela — FS1/UniMás, 8 p.m.

Fútbol central — Univision/UniMás/TUDN, 7 p.m.

Announcers: Rob Stone/Juan Pablo Angel/Alexi Lalas/Carli Lloyd
Copa América tonight — Fox/FS1, 7pm

Announcers: Jimmy Conrad/Melissa Ortiz/Wes Morgan
Fox Soccer Now – Facebook/TikTok/X/YouTube, 7:40 p.m.
Fox Soccer Now – Facebook/TikTok/X/YouTube, 9:50 p.m.

Copa América In-Gae LIVE Prime Time Weekend — SportsGrid, 7pm

Ride a bike
Tour-de-France
Announcers: Phil Liggett/Bob Roll//Steve Porino/Christian Vande Velde
Stage 3: Plaisance to Turin – Peacock, 6:30 am (Monday)

Drag racing
NHRA Mission Drag Racing Series
Summit Racing Equipment NHRA Nationals, Summit Racing Equipment Motorsports Park, Norwalk, OH
Qualification Show 1 — FS1, 2pm
Final Round 1 — Fs1, 4pm
Finale – Fox, 5pm

formula 1
FIA Formula One World Championship
Austrian Grand Prix, Red Bull Ring, Spielberg, Styria, Austria
Race — ESPN, 8:55 a.m.

Grand Prix Sunday – ESPN, 7:30 a.m.

golf
PGA Tour
Rocket Mortgage Classic, Detroit Golf Club, Detroit, MI
Last round
Announcers — Golf Channel/Peacock: George Savaricas/Frank Nobilo/Johnson Wagner//Billy Ray Brown//Colt Knost//CBS: Andrew Catalon/Trevor Immelman/Ian Baker-Finch/Frank Nobilo//Mark Immelman//Colt Knost//Dottie Pepper//Amanda Balionis
Main feed – ESPN+/PGA Tour Live, 10:45 a.m.
Featured Groups: Rickie Fowler/Ryan Fox/Matt Kuchar & Nick Dunlap/Dylan Wu/Will Zalatoris — ESPN+/PGA Tour Live, 10:45 a.m.
Marquee Group: Wesley Bryan/Jake Knapp/Sam Stevens — ESPN+/PGA Tour Live, 12:15 p.m.
Featured Group 1: Wesley Bryan/Jake Knapp/Sam Stevens – ESPN+/PGA Tour Live, 1:00 p.m.
Featured Group 2: Joe Highsmith/Neal Shipley/Jhonnatan Vegas — ESPN+/PGA Tour Live, 1:00 p.m.
Selected Hole: 17 — ESPN+/PGA Tour Live — ESPN+/PGA Tour Live, ` p.m.
Main feed – Golf Channel/Peacock, 1pm
Main feed — CBS, 3 p.m.

Golf Central Pregame — Golf Channel, 11:30 a.m.

USGA
US Senior Open, Newport Country Club, Newport, Rhode Island
Announcers: Dan Hicks/Brad Faxon/Peter Jacobsen//Roger Maltbie//Mark Rolfing//Jimmy Roberts
Last Round – NBC/Peacock, 12:30pm
Last round — Golf Channel/Peacock, 3:30 p.m.

The time has finally come: This is the LPGA Tour!
Dow Championship, Midland Country Club, Midland, MI
Final Round — NBCSports.com/NBC Sports App, 12:00 p.m.
Last Round — CBS, 1pm

Golf Central – Golf Channel, 6pm

Baseball of the lower leagues
International League
Syracuse Mets at Buffalo Bisons – Stadium, 1:00 p.m.

On deck – Stadium, lunch

Mixed martial arts
UFC Unleashed: British Invasion — ESPNews, 5pm
UFC Unleashed: Breathtaking welterweight fights — ESPNews, 6 p.m.
The Ultimate Fighter: Team Grasso vs. Team Shevchenko: Episode 2 – ESPN2, 7 p.m.
The Ultimate Fighter: Team Grasso vs. Team Shevchenko: Episode 3 – ESPN2, 8 p.m.
The Ultimate Fighter: Team Grasso vs. Team Shevchenko: Episode 4 – ESPN2, 9pm

MLB
American League
Sunday Night Baseball, Oriole Park at Camden Yards, Baltimore, MD
Announcers: Karl Ravech/David Cone/Eduardo Pérez//Buster Olney
Texas Rangers at Baltimore Orioles – ESPN, 7 p.m.

Announcers: Kevin Connors/Tim Kurkjian/Jeff Passan
Baseball Tonight: Sunday Night Countdown – ESPN, 6 p.m.

New York Yankees in Toronto – MLB Network (main broadcast)/YES/Sportsnet, 1:30 p.m.
Cleveland in Kansas City – Bally Sports Great Lakes/Bally Sports Kansas City, 2:00 p.m.
Detroit at Anaheim – MLB Network (Main)/Bally Sports Detroit/Bally Sports West, 4:00 p.m.
Minnesota at Seattle – MLB Network (replacement)/Bally Sports North/Root Sports, 4:00 p.m.

Bundesliga
MLB Sunday opener, Truist Park, Cumberland, GA
Announcers: Brandon Gaudin/Matt Capps//Wiley Ballard
Pittsburgh Pirates at Atlanta Braves – The Roku Channel, 11:30 a.m.

MLB Sunday Leadoff Pregame – The Roku Channel, 11 a.m.

Miami in Philadelphia – Bally Sports Florida/NBC Sports Philadelphia, 1:30 p.m.
Chicago Cubs in Milwaukee – Marquee Sports Network/Bally Sports Wisconsin, 2:00 p.m.
Cincinnati at St. Louis – Bally Sports Ohio/Bally Sports Midwest, 2:15 p.m.
Los Angeles Dodgers in San Francisco – Spectrum SportsNet LA/NBC Sports Bay Area, 4:00 p.m.

International League
Houston at New York Mets – Space City Home Network/WPIX, 1:30 p.m.
San Diego at Boston – MLB Network (replacement)/Padres.TV/NESN, 1:30 p.m.
Washington at Tampa Bay – MASN/Bally Sports Sun, 1:30 p.m.
Colorado at Chicago White Sox — Rockies.TV/NBC Sports Chicago, 2:00 p.m.
Oakland in Arizona – NBC Sports California/Dbacks.TV, 4:00 p.m.

Plays of the Week – MLB Network, 12:00 p.m.
Blue Jays Central – Sportsnet, 1 p.m.
MLB Tonight – MLB Network, 7 p.m.

NASCAR
NASCAR Cup Series
Ally 400, Nashville Superspeedway, Lebanon, Tennessee.
Announcers: Rick Allen/Jeff Burton/Steve Letarte//Dave Burns//Kim Coon//Marty Snider
Race — NBC, 3:30 p.m.

NBA
Free Agent Fever – NBA TV, 4 p.m.
NBA Today: Free Agency Special – ESPN, 5 p.m.
Points in the Paint – Stadium, 5:00 p.m.
Inside the Association: Free Agency Special – Stadium, 5:30 p.m.

NHL
Cup victory celebration: Florida Panthers victory parade – WTVJ/NHL Network, 11 a.m.
Top Shelf: 2024 Playoffs – Stanley Cup Final Playoffs – NHL Network, 3 p.m.
NHL Tonight: The 32 best draft candidates – NHL Network, 3:30 p.m.
NHL Network Countdown: Best Rookie Seasons — NHL Network, 8 p.m.
NHL Network Countdown: The best trades of all time – NHL Network, 8:30 p.m.

NWSL
Matchday 15
Gotham FC vs Seattle Reign – ESPN2, 1:00 p.m.
Angel City FC vs Orlando Pride – CBS Sports Golazo Network, 7:30 p.m.

Olympic Trials
Athletics in the USA
Qualifying games for US Olympic teams
Day 8, Hayward Field, University of Oregon, Eugene, OR
Announcers: Leigh Diffey/Paul Swangard/Ato Boldon/Sanya Richards-Ross/Kara Goucher/Trey Hardee//Lewis Johnson
Evening session
Men’s Hammer Throw Final – Peacock, 5:50 p.m.
Women’s Pole Vault Final – Peacock, 6:15 p.m.
Men’s High Jump Final – Peacock, 6:30 p.m.
Men’s Triple Jump Final – Peacock, 18:55
Women’s Javelin Final – Peacock, 7:10 p.m.
Final: Men’s 5000m/Men’s 800m/Women’s 100m Hurdles/Women’s 1500m/Men’s and Women’s 400m Hurdles – NBC/Peacock, 7:30pm

USA Gymnastics
US Gymnastics Olympic Qualification Competitions, Target Center, Minneapolis, MN
Announcers: Mike Tirico (moderator)/Terry Gannon (live commentary)/Tim Daggett/Samantha Peszek/John Roethlisberger//Zora Stephenson
Women’s balance beam – Peacock, 8:10 p.m.
Women’s Floor Exercise – Peacock, 8:10 p.m.
Women’s Uneven Bars – Peacock, 8:10 p.m.
Women’s Vault – Peacock, 8:10 p.m.
Women’s Day 2 – NBC/Peacock, 8:30 p.m.

Pickleball
PPA Tour
Orange County Cup, Life Time Rancho San Clemente, San Clemente, California
Final — Tennis Channel, 2pm

football
CBS Sports Golazo Matchday — CBS Sports Golazo Matchday, 11am
CBS Sports Golazo Matchday — CBS Sports Golazo Matchday, 2pm
Score — CBS Sports Golazo Matchday, 5:00 p.m.
ESPN FC – ESPN+, 5:00 p.m.
Score — CBS Sports Golazo Matchday 21:30
Line four — TUDN, 11pm

Sports news and talk
SportsCenter – ESPN, 7 a.m.
Sports News Highlights – NLSE, 7am
SportsCenter – ESPN2, 7:30 a.m.
The Sweat — DraftKings Network, 8am
SportsCenter – ESPN2, 8 a.m.
Sports News Highlights – NLSE, 8am
Best of SportsGrid — SportsGrid, 8 a.m.
Invincible – NLSE, 9am
SportsCenter – ESPN2, 9 a.m.
Fantasy Sports Today Sunday — SportsGrid, 9am
The Immortals — NLSE, 9:30 a.m.
Game ON – Women’s Sports Network, 9:30 p.m.
Lombardi Line — DraftKings Network, 10am
SportsCenter – ESPN2, 10am
Before Game Day — CBS Sports HQ, 11am
SportsCenter – ESPN, 11am
30 for 30: Long Gone Summer – ESPN2, 11am
Matchtime decisions live this weekend — SportsGrid, 11am
Matchday Scoreboard – CBS Sports HQ, 12:00pm
The Grip — DraftKings Network, Noon
SportsCenter – ESPN, 12:00 p.m.
Sport contact — TUDN, 12:00
The shortlist: The best World Cup players – NLSE, 1pm
SportsCenter – ESPN, 1 p.m.
Betting Above the Edge — SportsGrid, 1pm
Game ON Spotlight – Women’s Sports Network, 1pm
Best of the Dan LeBatard Show with Stugotz — DraftKings Network, 2 p.m.
Game ON Spotlight – Women’s Sports Network, 2 p.m.
Game ON – Women’s Sports Network, 3 p.m.
30 for 30: False Positive – ESPN2, 3pm
Game ON – Women’s Sports Network, 3:30 p.m.
All the Smoke — DraftKings Network, 4 p.m.
E60: No easy wins: The 1994 New York Rangers – ESPN2, 5 p.m.
Pablo Torre finds out — DraftKings Network, 6 p.m.
Fubo Sports Network presents – Fubo Sports, 6:30 p.m.
Sportsday – BBC News, 18:45
Primetime Scoreboard – CBS Sports HQ, 7pm
Sportsday – BBC News, 7:45pm
Sportsday – BBC News, 8:45pm
Sportsday – BBC News, 9:45pm
SportsCenter – ESPN, 10 p.m.
Post-Game Headlines and Highlights – CBS Sports HQ, 11pm
Mystery Crate — DraftKings Network, 11pm
SportsCenter at Night – ESPN, 11pm
Sports News Highlights – NLSE, 11pm
TYM Zona mixta – Telemundo, midnight
Headlines and Highlights – CBS Sports HQ, Midnight
The match – Univision/TUDN, midnight
Best of the Dan LeBatard Show with Stugotz — DraftKings Network, 2 a.m. (Monday)
Boomer and Gio – CBS Sports Network, 6 a.m. (Monday)
Unsportsmanlike with Evan, Canty and Michelle — ESPN2/ESPNU, 6 a.m. (Monday)
Maggie and Perloff – YouTube, 6am (Monday)

UEFA EURO 2024
Knockout round
Round of 16, Veltins-Arena, Gelsenkirchen, Germany
Announcers — Fox: Ian Darke/Landon Donovan//Geoff Shreeves//Mark Clattenburg (rules)
England vs Slovakia – Fox/Univision/TUDN, 12:00

Fútbol central — Univision/TUDN, 11am

UEFA Euro Today — Fox, 11am

Round of 16, RheinEnergieSTADION, Cologne, Germany
Announcers: Derek Rae/Robert Green//Tom Rinaldi//Mark Clattenburg (rules)
Spain vs. Georgia – Fox, 3pm

UEFA Euro Today – Fox, 2pm

Announcers: Jimmy Conrad/Melissa Ortiz/Wes Morgan
Fox Soccer Now – Facebook/TikTok/X/YouTube, 11:40 a.m.
Fox Soccer Now – Facebook/TikTok/X/YouTube, 1:50 p.m.
Fox Soccer Now – Facebook/TikTok/X/YouTube, 2:40 p.m.
Fox Soccer Now – Facebook/TikTok/X/YouTube, 4:50 p.m.

Euro 2024 In-Game LIVE All-Access Weekend — SportsGrid, 3pm

NBA
Announcers: Pam Ward/Rebecca Lobo//Angel Gray
Atlanta Dream at New York Liberty – ESPN, 1 p.m.

Announcers: Mark Jones/Debbie Antonelli//Christine Williamson
Indiana Fever at Phoenix Mercury – ESPN, 3:00 p.m.

Announcers: LaChina Robinson/Chiney Ogwumike/Carolyn Peck
WNBA Countdown – ESPN, 12:30 p.m.

Minnesota Lynx at Chicago Sky – ESPN2/Bally Sports North Extra/WCIU, 3:00 p.m.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *